TRAN jako lekarstwo
czyli coś z rekina :)


Kwasy Omega-3 zwiększają poziom inteligencji

Na rozwój umysłowy i poziom inteligencji człowieka ma wpływ wiele czynników. Ogromną rolę odgrywają tu dziedziczone geny, czyli kapitał, z jakim dziecko przychodzi na świat. Nie bez znaczenia są także warunki, w jakich mały człowiek wychowuje się i dorasta.

Oczywiście najważniejsze dla dziecka jest poczucie miłości i bezpieczeństwa, wspólne spędzanie czasu z rodzicami i rówieśnikami, ale również nie bez znaczenia jest odpowiednio zbilansowana dieta dopasowana do potrzeb rozwijającego się organizmu.

Badania dowiodły, że kwasy omega-3 pozytywnie wpływają na poziom inteligencji.

Dzieci kobiet otrzymujących tran uzyskały w wieku 4 lat wyższą punktację w teście na inteligencję. Stwierdzono istotną zależność pomiędzy uzyskaną punktacją a spożyciem przez matkę kwasu tłuszczowego omega-3.

Suplement diety matki niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi (NNKT) omega-3 (Möller's Tran Norweski) podczas ciąży i laktacji może korzystnie wpływać na późniejszy rozwój umysłowy dzieci.

Na podstawie wyników badania: I.B. Helland i wsp., 2003, Pediatrics vol 111 bo 1, 39-44.





Kwasy Omega-3 pomagają złagodzić zaburzenia nastroju i ADHD

Badania dowodzą, że dzieci, u których stwierdzono wyższą ilość kwasu DHA, lepiej widzą a ich umysł szybciej się rozwija, niż jest to w przypadku dzieci posiadających niższe stężenia tego kwasu. Niewłaściwa dieta może spowodować późniejsze problemy w szkole, w przyswajaniu i przekazywaniu nabywanych informacji, czy niewielkiej kreatywności dziecka. Niewielkie stężenia kwasu DHA u dzieci mogą być także przyczyną zespołu aktywności psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD). Dla ADHD (zespołu nadpobudliwości ruchowej) charakterystyczne jest występowanie trzech grup objawów: nadpobudliwości, impulsywności oraz zaburzeń uwagi. Dzieci z tym zespołem mają niskie poziomy kwasów omega-3 we krwi. Choroba ta występuje u około 5% dzieci w wieku 6-9 lat.

Kwasy omega-3 zmniejszają również objawy depresji. Kwas tłuszczowy DHA stanowi budulec do produkcji hormonów szczęścia: serotoniny i dopaminy. Badania wykazują, że osoby cierpiące na zaburzenia emocjonalne oraz ciężkie depresje maja bardzo niski poziom kwasu DHA we krwi. Już w starożytności odkryto cenne znaczenie kwasu DHA w leczeniu stanów depresyjnych - jednym z lekarstw na depresję w czasach antycznych było spożycie przez pacjenta potrawki z mózgu zwierzęcia.


  PRZEJDŹ NA FORUM